Kościół parafialny

W karcie Ewidencji Zabytków Architektury i Budownictwa czytamy:

„Kościół został wybudowany w latach 1862-1868 według projektu nieznanego architekta na gruntach ofiarowanych parafii przez Zamoyskich, którzy wyłożyli również większość funduszy potrzebnych na budowę świątyni, a pozostałe zebrali parafianie.

Kościół Parafialny

 

Pierwotnie kościół składał się z nawy, oktagonalnie zamkniętego prezbiterium i kruchty i do roku 1906 był filią parafii Tomaszów Lubelski. W roku 1918 dobudowano od południa drewnianą zakrystię, a w 1929 gont na dachu zastąpiono blachą stalową.

 

Kościół został konsekrowany dopiero w 1964 roku przez biskupa Henryka Strąkowskiego. W 1983 r. w miejsce drewnianej  zakrystii wybudowano nową murowaną, a od północy dobudowano murowaną kaplicę Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.”

Kaplica Najświętszej Maryi Panny z Lourdes


Kościół został wpisany do rejestru zabytków 30. 06. 1983 roku
. Ołtarz główny jest w stylu barokowym i pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jana Nepomucena, patrona parafii. W antepedium ołtarza jest wizerunek Matki Bożej Bolesnej.  Ołtarz posoborowy, ambonka i podstawa pod krzyż ze świecznikiem wykonane zostały w 2008 roku. Sam krzyż procesyjny umieszczony przy ołtarzu pochodzi z dawnego wyposażenia kościoła (został odnowiony i otrzymał nowy drzewiec). Ołtarz boczny jest w stylu klasycystycznym i pochodzi z końca XIX wieku. Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bocznym ołtarzu jest współczesny. Na przeciwległej ścianie kościoła umieszczony jest pochodzący z  początku XIX w obraz ze św. Mikołajem biskupem.
Zarówno ołtarz główny z obrazami, jak i obraz św. Mikołaja są wpisane do rejestru zabytków.

 
Wnętrze kościoła


Podstawę chrzcielnicy stanowi dawna kamienna kropielnica, która stała w przedsionku kościoła.
W kościele przy głównych drzwiach znajduje się tablica pamiątkowa mówiąca o żołnierzach AK, którzy walczyli w czasie II wojny światowej na tym terenie z najeźdźcą hitlerowskim. W kaplicy MB z Lourdes znajdują się urny z ziemią pochodzącą z pól bitewnych, na których zginęli żołnierze AK Obwodu Tomaszowskiego w okresie hitlerowskim i stalinowskim oraz trzy tablice pamiątkowe poświęcone żołnierzom AK. W drugiej kaplicy bocznej, w której znajduje się zakrystia jest umieszczony jest w gablocie sztandar gminny OSP w Suścu. Obok gabloty wisi  niewielki wizerunek MB Częstochowskiej, który ma jednak swoją bogatą historię. Pochodzi bowiem z dawnego sztandaru strażaków susieckich, który to sztandar w czasach wojny ukrywany był na strychu kościoła. Dziś wizerunek ten jest niemym świadkiem historii i miłości do Boga ojców dzisiejszych parafian z Suśca.